Nyomd meg és jó lesz! Akupresszúra otthon !

Ennek az ötezer éves kínai technikának a segítségével energikusnak, életerősnek érezheted magad.

Az akupresszúra a hagyományos kínai orvoslás igen elterjedt módszere. Valószínűleg ugyanannyi idős, mint a tűszúrásos kezelés, tehát legalább ötezer éves múltra tekinthet vissza.

6420_Fotolia_2458126_XS_490

A mai természetgyógyászat alapját képező legtöbb gyógyítási elmélet szerint az életet adó energia meghatározott rend szerint kering a testben. Ezt az indiai ájurvédikus gyógyászat pranának, a hagyományos kínai orvoslás csínek, a nyugati, európai szaknyelv pedig bioelektromosságnak nevezi.

Mindegyik elmélet megegyezik abban: az energia áramlása az egészséges élet alapja. Ha ez valami miatt felborul, például egy ponton megakad, az betegséget okoz. Az életerő a bőr alatti szövetekben nem látható energiacsatornákon keresztül áramlik. Ezeket meridiánoknak hívják. Ha valahol megszakad vagy csökken a csatorna áteresztőképessége, a pont fölött energiapangás, alatta energiahiány lép fel.

Gyógyító masszázs

Sokféle oka lehet annak, hogy az energia áramlásában zavar keletkezik: a kötőszövetekben lerakódott salakanyagok, az egyes szervek túlterhelése vagy éppen a mozgásszegény életmód. Az akupresszúrás masszázs során a bőr alatt futó meridiánokban az áramlást egy-egy pont masszírozásával, vagy hosszanti irányú simító mozdulatokkal befolyásolják. Az eljárás végezhető az ujjakkal, de tompa, illetve legömbölyített végű, fémből, fából vagy üvegből készült eszközökkel is.
A masszázs nagy előnye: saját testeden is könnyen elérhetők azok a pontok, amelyek enyhíthetik a fájdalmat. Az alábbiakban bemutatunk néhány egyszerű fogást.

Émelygés

Az ún. P6-os pont masszírozásával állítólag az egész test megnyugtatható, de hányinger, szédülés, tengeribetegség, emésztési problémák, illetve egyes gyomorfájdalmak esetén is nagy siker érhető el.

Ezt az akupresszúrás pontot egy kicsit nagyobb odafigyeléssel kell megkeresned. Fordítsd felfelé a tenyeredet, tedd a másik kezed mutató-, középső és gyűrűsujját a csuklódra merőlegesen. Az akupresszúrás pont ott található, ahol a mutatóujjad pihen, az alkaron lévő két ín, az orsó- és a singcsont között, középen. A leghatásosabban a mutató- és a középső ujjaddal masszírozhatod, úgy, hogy egészen mélyen, az izmok között érzed az erős nyomást. Folytasd egy-két percig, majd ismételjd negyed- vagy fél óránként.

Fájó izmok

A fájdalom enyhítésére jó módszer, ha a füled felső felét kívül és belül is három percen át masszírozod. Ezzel csökkentheted a szervezetben a a tejsav termelődését.

A feszültség okozta fejfájás enyhítésére

Fűzd össze az ujjaidat, és helyezd a tenyeredet a tarkód fölé úgy, hogy a hüvelykujjaid belesimuljanak a koponya aljába. Határozott nyomással dörzsöld ezt a bemélyedést három percen keresztül. A nők általában ezen a ponton halmozzák fel a feszültséget, amely fejfájást idéz elő. Ennek a területnek masszírozásával segíthetsz a felgyülemlett stressz oldásában és a fájdalom csökkentésében.

Stressz ellen

Ha legközelebb úgy érzed, a te idegeid sincsenek kötélből, érintd meg a mellkasodon a “nyugalom tengerének” nevezett pontot. Tedd az ujjaidat a szegycsontodra. E mögött található az ún. csecsemőmirigy, amelynek masszírozása csökkenti a feszültséget.

Álmatlanság

Az éjszakai forgolódás ellen az ún. H7-es pont masszírozása a leghatásosabb, amely a csukló oldalán, a kisujj vonalán található. Ha gyengéden megnyomod a mutatóujjaddal, tested laza, mélyen relaxált állapotba kerül, ami segíti a jobb alvást. Kutatások is bizonyítják, ez a technika emeli az alvás minőségét, csillapítja a fáradtságot és a levertséget.

Hozzászólások: