Haldokolni kezdtek a világ legöregebb fái: vége a természetnek?

Az emberi pusztítás újabb foka?

Borzalmas!

Így pusztul ki minden, amit Isten eme Földre teremtett. A világ legidősebbjei, azok, akik először itt voltak, sorra mondják fel a szolgálatot, és pusztulnak el.

Ha valaki még most is abban a naiv hitben él, hogy ez csak egy elméleti probléma, az súlyosan nagyot téved, és szemellenzőt hord.

A 13 legidősebb majomkenyérfa vagy afrikai baobabfa (Adansonia digitata) közül kilenc példány, a hat legnagyobbként számon tartott közül pedig öt pusztult el, ágai letörtek, elhaltak az elmúlt 12 évben

– írják kutatók a Nature Plants című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban.

A tanulmányban magában „soha nem látott mértékűnek” nevezik a fák pusztulását.

Köztük van a Zimbabwéban 2450 évig élt Panke, amely 2011-ben pusztult el, a namíbiai Holboom nevű fa, amely Afrika legnagyobb majomkenyérfája volt 30,2 méteres magasságával és 35,1 méteres körméretével, valamint a botswanai Chapman nevű fa.

Ez utóbbiba annak idején David Livingstone Afrika-kutató belevéste nevének kezdőbetűit.

A James Champman dél-afrikai vadászról elnevezett fának mind a hat hajtása egyszerre esett le 2016. január 7-én, a fa mintegy 1400 éves lehetett.

„Kétségtelenül megdöbbentő és drámai, hogy oly sok évezredes fa pusztul ki a mi időnkben” – mondta Adrian Patrut, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője.

Az elemzés során a csapat nem bukkant a fákban gombafertőzésre vagy rovarokra utaló nyomokra.

A kutatók egyelőre nem biztosak benne, de a jelenség mértéke arra utal, hogy a folyamat hátterében a klímaváltozás áll.

Vagyis a folyamatért akárhogyan is szépítjük, mi, az emberi tevékenység a felelős.

Sokak szerint alig 10-20 éve van hátra a világnak, mire végleg elkezd hanyatlani, és maradandó károk keletkeznek az ökoszisztémában. Az idő vészesen közeleg.

Hozzászólások: