Klasszikus paradicsomos húsgombóc

A leges legjobb paradicsomos húsgombóc, ahol az arányok is pont ideálisak. Mi így szeretjük. És természetesen a menza tányér is kötelező tartozék…. :-p

Nem voltam gyerekkoromban nagy paradicsomos húsgombóc rajongó. Megettem, de nem tartozott a kedvenc ételeim közé. De bizonyára ti is vagytok úgy, hogy felnőttként jöttök rá, mennyire butaság volt ezt-azt nem szeretni, mert valójában tök fini. Ez is egy olyan étel. Egyszer csak jött az érzés, hogy én ilyet akarok enni. De mindig úgy képzeltem el, hogy ez egy roppant bonyolult étel. Aztán jó pár évvel ezelőtt tesóm felvilágosított, hogy ez baromi egyszerű, csak egy szuper recept kell hozzá. És akkor ott, úgy 5 évvel ezelőtt megtört a jég, és kipróbáltam, és azóta is szeretettel használom ugyanazt a receptet. Imádjuk. A gyerekek is, férj is, én is. Tényleg a legjobb. A recept innen ered, soha de soha nem módosítok rajta, leszámítva, hogy a főzővízbe nem mindig kerül paprika, mert van, hogy nincs ? És mivel én mindig duplázom az adagot, a tapasztalatom azt mutatja, hogy 1 tojással is elég “összeragasztani” a gömbiket.

DSCF8590_2-802x600

Hozzávalók
50 dkg darált hús
4 gerezd fokhagyma
1 nagyobb tojás
4 ek rizs
2 mk pirospaprika
1 mk só
1 mk ételízesítő
csipet bors
csipet őrölt kömény

Paradicsomszósz
3-4 ek olaj
3 csapott ek liszt
1 liter paradicsomlé
2 dl víz
cukor
csipet só

Mindenekelőtt egy fazékban tegyünk fel forrni vizet, tegyünk bele egy teáskanál sót, és ha van kéznél, egy sima tv paprikát is dobjunk a vízbe.

Húsgombóc készítése:

A húsgombóc hozzávalóit tegyük egy tálba (a rizst nem kell megfőzni!), és kézzel nagyon alaposan gyúrjuk össze. Ha időközben felforrt a vizünk, akkor vizes kézzel készítsünk nekünk megfelelő méretű gombócokat. Ne aggódjatok, ha picit túl lánynak érzitek a masszát, laza, könnyű mozdulatokkal állítsuk össze a gombócokat, és pottyantsuk bele a forró. Ha a gombócok már benne vannak, nem kell lobognia a víznek, elég ha szépen gyöngyözve forr. Így hagyjuk a gombócokat 30 percig főni.

30 perc után én általában ki szoktam venni egy gombócot, és félbevágom, megnézem, hogy megfőtt e a közepe is. Eddig mindig megfőtt, de nem árt ellenőrizni, ehhez igazán beáldozhatunk 1 gombóckát. ?

Amíg főnek a gombócok, készítsük el a paradicsomszószt is.

Paradicsomszósz készítése:

Egy közepes lábasban olajat hevítünk, rászórjuk a lisztet, és csomómentesre keverjük, illetve még kb. 1 percig pirítjuk. Apránként elkezdjük hozzáadni a paradicsomlevet, de közben kézi habverővel kevergessük, hogy ne csomósodjon be. A vizet én úgy szoktam hozzáadni, hogy a paradicsomleves flakont felöntöm vízzel, összerázom, így garantáltan nem marad benne egy csepp finom paradicsomlé sem. A víz mennyisége hozzávetőleges, nem szeretnénk természetesen nagyon felvizezni a szószunkat. Adjunk hozzá cukrot, egy csipet sót, és forraljuk össze. Kóstoljuk meg, és szükség szerint ízesítsük. Mi édesen szeretjük. ?

Ha a gombócok kifőttek, szedjük át a paradicsomszószba őket. Főtt, sós burgonyával, vagy friss, ropogós kenyérrel tálaljuk.

Hozzászólások: