Robbanásközeli a helyzet Európában a migránsok miatt

Több európai országban kritikus állapotok uralkodnak. Görögországban és Spanyolországban rendőrökre támadtak a migránsok, Svédországban pedig halálra késelt két embert egy menedékkérő. Hazánkban a kormány több jogszabály-módosítást is eszközölt annak érdekében, hogy a határzár és a menekülttáborok felépülhessenek, és senki ne csináljon üzletet a migránsok elszállásolásából, vagy becsempészéséből. Az EU ugyanakkor megalázóan kevés pénzt szavazott meg Magyarországnak a “népvándorlás” kezelésére, noha talán nálunk a legsúlyosabb a helyzet. Heti összefoglaló.

A görögországi Kósz szigetén súlyos krízis alakult ki. Az elkeseredett bevándorlók egyre agresszívebben viselkednek a helyiekkel. A 33 ezer lakosú szigeten mintegy hétezer bevándorló tartózkodik. A helyi polgármesterek a rendőri szervek megerősítését kérték az athéni kormánytól, hogy képesek legyenek a válságossá váló helyzet kezelésére. A migránsokat kedden egy stadionba próbálták terelni a nyilvántartásba vételükhöz, azonban hatalmas verekedés tört ki, így végül a rendőröknek kellett közbeavatkozniuk, a pofonokból jutott mindkét félnek. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Jeórjiosz Kiritszisz, Kósz polgármestere arra figyelmeztette a görög kormányt kedden, hogy ha nem tesz azonnal lépéseket a rend helyreállítására, “vérontásra” is sor kerülhet a szigeten, ahova már több mint 7 ezer bevándorló érkezett. “Felhívom a figyelmet arra, hogy valós a vérontás veszélye” – írta a tisztségviselő a kabinethez intézett levelében, amelyet kedden közzétettek a görög lapok.

Svédországban szerdán tragédia történt, ugyanis egy migráns az IKEA konyhai részlegén kivett az egyik fiókból két kést, és pár másodperccel később leszúrt egy 55 éves nőt, valamint annak 28 éves fiát, megölve mindkettőjüket.

Spanyolországban egy 50 éves szenegáli férfi kivetette magát a harmadik emeleti erkélyről és szörnyethalt, miután a katalán rendőrség behatolt a lakásba, mert egy hamisítványokkal kereskedő hálózatot akartak lekapcsolni. A történtek után bevándorlók százai lepték el a turistaparadicsom utcáit, köveket hajítva a rendőrök felé és kukákkal eltorlaszolva a vasútvonalakat. Az összecsapásokban 16-an, köztük 10 rendőrtiszt és egy turista sebesült meg.

1000_3_20150816_160117

Továbbra is válságos a helyzet az Európai Unió külső határországainál a rájuk nehezedő hatalmas migrációs nyomás miatt. Idén már 97 ezer bevándorló érkezett Olaszországba, közülük 94 ezren pedig továbbra is a dél-európai ország területén tartózkodnak. Hasonlóan rossz a másik határország, Görögország helyzete. A görög szigetekre naponta szintén százával érkeznek a menekültek, azonban Olaszországgal szemben itt még víz sem jut a menekültszállókon élőknek. A Csatorna-alagútnál sem látszik megoldódni a menekültprobléma Philip Hammond brit külügyminiszter szerint Európa egyszerűen nem képes afrikaiak millióit befogadni, az Európai Uniónak pedig alaposan át kéne vizsgálnia saját joganyagát a probléma orvoslásához.

A németeknek is elegük van a bevándorlási hullámból

A német hatóságok becslései szerint az idén összesen 450 ezer menedékkérő várható Németországba, ami jóval magasabb szám a tavalyi 200 ezerhez képest. A bevándorlási hullám az elmúlt hónapok egyik legfontosabb belpolitikai témájává vált Németországban. Az utóbbi hetekben több menekülttábor ellen hajtottak végre támadásokat szélsőséges nézeteket valló szervezetek. A kormányra pedig egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy nyilvánítsa biztonságos országnak Albániát, Koszovót és Montenegrót, hogy az onnan érkezők menedékkérelmét könnyebben el lehessen utasítani.

Változtak a magyar jogszabályok, a bíróknak sok dolguk van az embercsempészekkel

Mostantól két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, aki pénzért ingatlant ad ki az országban illegálisan tartózkodó személynek. A jogellenes tartózkodás elősegítésének bűncselekményéhez az kell, hogy a lakástulajdonos pénzt kérjen olyanoktól, akiknek nincs joguk itt tartózkodni.

Folyamatosan állít elő embercsempészet gyanújába keveredett személyeket a rendőrség, ügyükben gyorsított eljárás keretében döntenek a bíróságok. Három év börtönre ítélt a Szegedi Járásbíróság egy szerb férfit, aki tíz szíriai határsértőt vitt volna Röszkéről az ország belsejébe.

A három csapás szabály gyakorlati működése is azt bizonyítja, hogy a magyar reformok a büntetőpolitika területén is működnek ? mondta Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a hétfői sajtótájékoztatóján. Az államtitkár a Napi Gazdaságnak elmondta: a tárca együtt kezeli az illegális határátlépés és a határzár megrongálásának bűncselekménnyé nyilvánítását.

Megfékezhetik a fertőzést a tranzitállomások

A Keleti pályaudvar mintájára a Nyugatinál legkésőbb a hétvégéig alakítanak ki ? mobil ivókutakkal, mellékhelyiségekkel és zuhanyzókkal ellátott ? újabb tranzitzónát a menekültek és bevándorlók számára. A bevándorlók gyakran ?förtelmes? állapotban vannak. Ezt az egyik biztonsági őr mesélte. ? Találkoztunk olyan férfival, akinek valamilyen fertőzés folytán sebes, gennyes volt az orra és a füle, de érkezett ide ilyen kisgyermek is ? tette hozzá. A tranzitállomásokon a Máltai Szeretetszolgálat önkéntesei nyújtanak egészségügyi ellátást, ha nincs további, kórházi kezelésre szükség. A hét közepén a Déli pályaudvaron újabb tranzitzóna nyílt.

Szükség is van a fokozott óvatosságra, ugyanis sokféle fertőző kórt kiszűrtek a migránsoknál. Tbc-s vagy leprás beteget nem találtak eddig a migránsok között, viszont szifiliszt és hepatitis B-t több bevándorlónál is kimutattak, és HIV-, illetve hepatitis C-fertőzöttet, valamint paratífusz-hordozót is azonosítottak már ? tudta meg a Napi Gazdaság.

Hét végére megépül a drótakadály első szakasza, de kettős határzárra lesz szükség

A hét végére befejeződik a gyorstelepítésű drótakadály felépítése a magyar?szerb határ Csongrád megyei szakaszán, Ásotthalomtól Tiszaszigetig.

Kettős határzárra van szükség a teljes, 177 kilométeres magyar?szerb határszakaszon ? jelentette ki Lázár János. ? A kéttípusú biztonsági határzár küldetése ideiglenes, hiszen Magyarország nem tervezi, hogy tartósan lezárja ezt a déli határszakaszt. Nem politikai menekültek ellen húzzuk fel az ideiglenes határzárat, hanem embercsempészek és illegális határátlépők ellen ? nyomatékosított a miniszter.

Fontos, hogy az önkormányzatok ne akadályozhassák meg a táborok építését

Kormányrendelet készül annak érdekében, hogy a helyi önkormányzatok saját jogszabályalkotás útján ne gördíthessenek akadályt az ideiglenes menekülttáborok, illetve a biztonsági határárzár felállítása elé. Az erről szóló tervezet egyértelművé teszi, hogy a befogadóállomások nemzetbiztonsági célú építmények.

A baloldal fordítva ül a lovon

A baloldali pártok mintha még mindig nem tudnák megkülönböztetni a gazdasági migránsokat a politikai menekültektől, teljesen szembe mennek a kormánnyal és a józan ésszel. Kunhalmi Ágnes továbbra sem árulta el, melyek azok a civil közösségek, kik azok az aktivisták, akik állítólag az MSZP-vel együttműködve segítik a migránsokat.

Megyeri Dávid publicisztikája jól érzékelteti a baloldal hamis migránsromantikáját.

Az EU kiáll mellettünk, de anyagi támogatásuk megalázó és megmagyarázhatatlan

Minden országnak joga van a határait és a területét védeni a számára megfelelőnek ítélt módszerekkel ? mondta a Napi Gazdaságnak Simon Ernő, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának magyarországi szóvivője. A szakember hangsúlyozta: az ENSZ is tisztában van a hazai befogadóállomásokon tapasztalható áldatlan állapotokkal.

Sajnos azonban az ENSZ nem egyenlő az Európai Bizottsággal, és Simon Ernő szerint csekély ráhatásuk van az Európai Bizottság migránsokkal kapcsolatos támogatási politikájára, noha az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága folyamatosan különféle jelentésekkel látja el Brüsszelt, amelyeket a bizottság figyelembe vesz.

Brüsszel finoman szólva igazságtalan módon támogatja a tagországokat, ugyanis a 2,4 milliárdos keretösszegből Magyarország csupán 64,1 millió euró támogatást kap a migránsprobléma kezelésére, míg Olaszország 558 milliót, Görögország pedig 478-at. Mi valahol a 10. hely környékén “bóklászunk” a támogatás mértékét tekintve, noha arányaiban nálunk a legrosszabb a helyzet. Nem árt tudni, hogy Olaszországban idén kevesebb bevándorlót regisztráltak, mint hazánkban!

Nem hagyja szó nélkül Magyarország, hogy az egyik leginkább érintett országként nevetségesen kevés támogatást kap Brüsszeltől a migráció kezelésére ? közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Az illegális bevándorlás továbbra sem enyhül, becslések szerint csak ebben az évben 250-300 ezer migráns érkezhet Magyarországra.

Hozzászólások: