Itt vannak a csendes szívroham jelei, és ami megkülönbözteti a gyomorégéstől

Itt vannak a csendes szívroham jelei, és ami megkülönbözteti a gyomorégéstől

Hirdetés

Nem minden szívroham jár együtt mellkasi fájdalmakkal és izzadással. Amerikai egészségügyi kutatások szerint egyes szívrohamok “csendesen”, olykor teljesen tünetmentesen jelentkeznek.

A kutatók több mint 1800, 45 feletti önkénkéntest vizsgáltak, akiknek korábban nem volt szívrohama, majd tíz év múlva újra megvizsgálták őket. A vizsgálati eredmények szerint a résztvevők 8 százalékának szívén észleltek hegesedést. Az esetek legtöbbjében nem is észleltek ezzel járó panaszokat, illetve nem tartották elég fontosnak, hogy orvoshoz forduljanak – csakhogy az észlelt hegesedések legalább felét szívroham okozta.
“Egyes esetekben tapasztalhatnak a betegek olyan tüneteket is, amelyekről nem gondolják, hogy súlyosak, így nem is mennek el velük orvoshoz”, mondja a kutatás vezetője, David Bluemke, az USA Nemzeti Egészség Intézete klinikai központjának radiológiai igazgatója. Ezen tünetek közé sorolható a mellkas környékén érzett enyhébb fájdalom, hányinger, hányás, megmagyarázhatatlan fáradtság, gyomorégés, levegőhiány, esetleg kellemetlen érzetek az állkapocs vagy nyak környékén.

A csendes szívroham tünete lehet a gyomorégés is
Összekeverhető tünetek: szívroham vagy gyomorégés?

A mellkasi fájdalom az egyik leggyakoribb, de szívroham vagy “csak” súlyos gyomorégésről van szó? Egy kis segítség a valódi baj felismeréséhez.

A tünetek, melyek inkább a gyomorégésre jellemzőek: éles, égető, fájdalmas érzés a szegycsont vagy a bordák környékén. A fájdalom általában nem sugárzik ki a vállba, a nyakba vagy a karokba. A fájdalom evés után jelentkezik, akkor, ha a hátunkon fekszünk, sportoláskor vagy stresszes élethelyzetben. A tünetek gyorsan elmúlnak, ha savlekötőt veszünk be.

Inkább a szívrohamra jellemző tünetek: teltségérzet, feszességérzet, kellemetlen nyomásérzet a mellkas közepénél. Ez gyakran arra hasonlít, mintha egy övet húznának szorosra a mellkasunk körül. A fájdalom hirtelen jelentkezik és egyre rosszabbodik.

A fájdalom kisugározhat a karba, nyakba, állkapocsba vagy a karokba. A fájdalom mellé gyakran társul szédülés, hideg verejtékezés, légszomj vagy koncentrációs zavarok. Ha olyan fájdalmat érzékelünk, mely néhány percnél tovább tart és nagyon intenzív, mindenképpen hívjunk mentőt!
Egy csendes szívroham nagyon is hasonlít a gyomorprobléma, emésztési zavar vagy az influenza tüneteihez. Ezektől eltérően viszont még egy “enyhe” szívroham is okozhat hegesedést a szívben. A hegesedés pedig belezavarhat a szívünkben lévő elektromos áramba, ami szívritmuszavart okoz. Ennek hatására a szív túl gyorsan ver, csökken a vér keringetésének hatékonysága, emiatt a szív meg is állhat.

Mit tehetünk ennek elkerülésére? Ha nem érezzük magunkat teljesen rendben, figyeljük a tüneteket és vezessünk róluk naplót. A fiatal, egészséges embereknek ez nem szükséges, ilyen esetben kicsi az esélye a szívrohamnak. Aki azonban elmúlt 50 éves, vagy csak 40, de vannak kockázati tényezők, oda kell figyelnie a tünetekre. Tehát ha a családjában előfordult szívroham,magas vérnyomás, cukorbetegség, elhízás, esetleg dohányzik is, a tünetek pedig 20 percnél tovább tartanak vagy fizikai terhelés hatására romlanak, azonnal forduljon orvoshoz. Ilyenkor nem szabad arra várni, hogy majd elmúlnak a tünetek és azzal együtt a rosszabb közérzet.

Hozzászólások: